SAUSIS

Panaršius visus atsakymus pateikiančiame internetiniame žinyne Vikipedija, štai, kas rašoma apie sausio mėnesį. Sausis yra pats žiemos vidurys, pats šalčiausias žiemos mėnuo. Dažnos pūgos, gausus sniegas ir vėjas, o šiek tiek atšilus prasideda lijundra, rūkas ir plikledis.
 

"Kuo laukuose daugiau sniego, tuo geriausiai šalčius pakelia augalai – žiemkenčiai javai, vaiskrūmiai, vaismedžiai ir netgi bitės aviliuose. Sniegas saugo nuo šalčio augalų šaknis, kaupia drėgmę būsimam derliui.

Lotyniškasis sausio mėnesio pavadinimas kildinamas iš romėnų durų ir vartų dievo Janus vardo, nes jis atidaro duris naujų darbų pradžiai. Dviveidis dievas Janus jaunuoju veidu žiūri į ateitį, o senuoju – į praeitį.

Lietuviškai sausis sausu, sausiniu vadintas, nes Lietuvoje šį mėnesį viešpatauja gili žiema, paprastai sninga smulkus, „sausas“ sniegas. Daug kur sausio mėnuo vadinamas barsukiniu, meškiniu, nes barsukas ir meška pusiaužiemį ant kito šono apsiverčia. Aukštaitijoje įvardijamas ragu, ragučiu, didžiuoju ragučiu, pūsčiu, kas reiškia, kad šis mėnuo gali sušaldyti į ožio ragą.

SENOLIŲ IŠMINTIS

Sausio pradžia ir pabaiga graži – tikėtini geri metai.

Sausis šaltas – pavasaris darganotas, vasara karšta ir sausa, todėl grybų nėr ko tikėtis iki pat rudens.

Sausis šiltas – pavasaris vėlyvas.

Sausis su storu sniegu – užaugs vešli žolė, bus geras javų derlius.

Sausį daug sninga ir pusto – vasarą dažnai lis.

Sausį daug pusto – bitės vasarą prineš daug medaus.

Sausį nuo stogų kabo ilgi varvekliai – galima tikėtis gero derliaus.

Sausį anksti ima stuksenti geniai – pavasaris ankstyvas." 

 

 Pagal Vikipedia
Tekstas ir nuotrauka: Ieva Ručinskienė

Neturite teisių komentuoti

   

Buitis. Įmonės

   
   
   
© SU university