Poilsis Turkijoje

Poilsis gali būti traktuojamas įvairiai. Viena lojali keliautoja prasitarė, kad norint pailsėti, jai reikia pasiekti aukščiausią kalno viršūnę ir nusileisti į žemiausią vietą po vandeniu, įdarbinti visus raumenis tiek, kiek leidžia jėgos. Arba priešingai – žavi prancūzaitė, duodama interviu, teigė, kad svarbiausia poilsio metu - viešbučio teritorija ir jo privalumai, nes būtent ten ji laukia išskirtinio aptarnavimo, atsipalaidavimo prie baseino su neribojamu kiekiu kokteilių. Tiek aktyvaus, tiek pasyvaus poilsio megėjoms(ams) siūlome susipažinti su trumpomis gairėmis, vykstant į Turkiją.

Šiuo atveju, paliečiama valstybė pietvakarių Azijoje, kurios nedidelė dalis teritorijos yra Europoje. Šalis, kur saulė negaili šilumos – temperatūra virš 30 C garantuota. Apsirūpinus apsaugos priemonėmis su dideliu apsauginiu filtru, galima drąsiai mėgautis vietine šiluma. Tiems, kurie nori ilsėtis su vaikais – tikai nėra ko baimintis dėl didelės temperatūros. Todėl rekomenduotina su šeima vykti į šį kraštą. Vietiniai gyventojai turistų vaikams skleidžia pavydėtiną rūpestį ir  ekstravertišką susižavėjimą turistų žmonoms bei merginomis (dovanoja savęs pasitikėjimo jausmą, kuris lieka visų atostogų metu). Magiškas dėmesys juntamas mėlynakiams(ėms), šviesių plaukų atstovams(ėms). Galbūt toks dėmesys sietinas su ryškiu vietinių gymio kontrastu. Vaikams dažnai dalinami saldainiai, ledai, simbolinės suvenyrinės turkiškos akytės (nešančios laimę), glostomi plaukai, siūloma pabūti ant stiprių įdegusių rankų, pasisupti ir kitos atrakcijos. Viešbučiuose įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, klubai, kur piešiama, žaidžiama, lipdoma, džiaugiamasi. Stebėtinos vokiečių šeimos – keliauja su trimis – penkiais vaikais, nejausdamos jokio diskomforto. Gausu ir kitų tautybių piliečių.

Ką tuomet veikia tėvai? Mėgaujasi saulės voniomis – šiai procedūrai skiriamas aukštas prioritetas, turint omeny, kad atvažiuojama išgražėti. Gurmanai gali džiaugtis turkiška virtuve: troškintos, virtos, keptos, ar šviežios daržovės (tyliai išduosime: kai kurios vyrams kelia vyrišką pajėgumą, o moterims - nuotaiką). Skanusis baklažanas naudojamas daugelyje patiekalų: nuo „karniyarik“ ir „hünkarbegendi“ iki „patlican salatasi“ (baklažanų salotos) ir „patlican dolmasi“ (kimšti baklažanai). Baklažanai gali būti verdami kartu su svogūnais, česnaku ir pomidorais, vėliau patiekiami atšaldyti kaip „imam bayildi“. Daugeliui žinoma, kad Turkija garsėja kebabais. Jie šiek tiek skiriasi nuo mūsų. Turkijos  kebabai – tai patiekalai iš marinuotos arba žalios mėsos, kartais kepami ant iešmo, o kartais griliuje. Puikiai testuojami padažai, garnyrai, turkiškas jogurtas, neapsieinama be džemo. Mėsa (dažniausiai naudojama aviena, tačiau tikrai gausu vištienos, kalakutienos ir kt.), patiekiama tiesiai nuo ugnies. Gausu sūrių, alyvuogių ir netgi sriubų. Viskas paserviruota atskirai, švediško stalo forma, kad net išrankiausiojo skrandžiui būtų lengva įveikti rojaus gėrybes. Kas dieną maistas vis kitoks ir išpuoštas išties įspūdingai. Alus, sultys, kava ir kiti gėrimai neribojami ir pasiekiami ranka. Nacionaliniai turkiški gėrimai: turkiška kava, patiekiama mažuose indeliuose, gali būti geriama be cukraus, su trupučiu cukraus arba labai saldi, turkiška arbata, airanas (ayran), shira, saglam, sahlep, ir boza, kuri yra specifinio skonio. Nacionalinis alkoholinis gėrimas – anyžinė degtinė „raki“, geriama dažniausiai atskiedus vandeniu, vietiniai žmonės praminė ją „liūto pienu“. Žinoma, reikėtų rinktis viešbučio tipą – viskas įskaičiuota. Kaina panaši, o kokybė kita.

Dieną ir vakarą linksminami poilsiautojai specialiomis programomis. Privargusi akis atsimerkia ir vėl norom nenorom prabunda šypsena veide. Restorane vakare moterys pasipuošia, galima įvertinti įdegusius kūnus, stebėti įvairių šalių ir tautybių skonius. Prasideda naktinis gyvenimas.

Kaip elgtis tiems, kurie mėgsta aktyvų poilsį? Vykti į ekskursijas, organizuoti pažintines keliones patiems. Galima pasidomėti literatūra Turkijos gyvenimo tema, paskaityti internete, pvz.: www.magelanokeliones.lt. Turkijoje tikrai yra ką pamatyti: mečetės, senų miestų griuvėsiai, antikiniai teatrai, gydomosios uolos ir paplūdimiai (išskirtinis Kleopatros), stebuklingi  kalnai (pvz. Ararato), būtina užkilti į kalvą Alanijoje, pamatyti autentiškus pilies griuvėsius ir jaudinantį peizažą iš aukštai, vietinius gyventojus amatininkus (iš tiesų jų nameliuose laikas sustojęs), neaplenkti Pamukalės, kuri laikoma gydomuoju kurortu, nuskristi į Izraelį, galima išmėginti vandens sportą, pakeliauti su džipais, kupranugariais, šėlti naktinėse putų diskotekose plaukiant jachtomis ir daug kitų, kasdienybėje trūkstančių pramogų.

Žinoma, svarbiausia – mėgautis Turkija čia ir dabar, darbus palikti savo šalyje ir pasisemti sveikatos, unikalių grožio, energijos paslapčių, leisti įamžinti save vietinių fotosesijose ir...neužsibūti per ilgai! Nes pasaulis kvieste kviečia dar daug ką aplankyti ir paliesti.

 

Tekstas: Dominika Novickienė
Nuotraukos: Dominika Novickienė

Neturite teisių komentuoti

   

Lankytinos vietos. Įmonės

   
   
   
© SU university