KVAPNŪS RECEPTAI

Ar kada nors susimąstėte, kad galima būtų parašyti kvapniųjų receptų knygą? Juk esame girdėjusios močiutės pasakojimų apie ramunėlių nuovirą plaukams šviesinti arba braškių veido kaukę, gal kuri vaikystėje bandėte ajerais išsitrinkti plaukus ežere, o mėtų arbatą gėrėte prieš saldžiai užmiegant.

Atsipalaidavimui

Pailsėti padės ir saldžiai užmigdys arbatmedžio, levandų ir snapučio eteriniai aliejai. Arbatmedis minkština, valo odą, veikia raminamai, gydo nuo uždegimų. Snaputis turtingas atpalaiduojančių, raminančių ir antiseptinių savybių. Levanda atpalaiduoja, ramina, veikia antiseptiškai, skatina ląstelių atsinaujinimą. Pradėjus taikyti levandų eterinius aliejus ir masažą, britų onkologai pastebėjo, kad 99 proc. pacientų pajuto pagerėjimą, atsikratė depresijos ir nerimo, pradėjo gyti žaizdos. Levandos arbata arba vonia su levanda ramina ir atpalaiduoja spazmus. Ji padeda esant nervingumui ar skrandžio veiklos sutrikimams. Kvapus jos lapų ir žiedų maišelis po pagalve padės užmigti, o pakabintas spintoje išnaikins kandis. Kaitinamo levandų aliejaus aromatas mažina galvos skausmą ir streso simptomus.Vynas su levanda atminčiai gerinti: šaukštą levandos žiedų užvirinti 0,5 l vyno. Kai atvės, išgerkite nedidelę stiklinę prieš valgymą ir po jo.

Atsigaivinimui

Išnaudokite stimuliuojančias, tonizuojančias ir dezodoruojančias mėtos savybes, atpalaiduojantį pušų aromato poveikį, o pervargimo simptomus sumažinkite rozmarino pagalba. Tai padės atgaivinti ir kūną, ir sielą. 14 amžiuje Vengrijos karalienė Izabelė, sulaukusi 72 metų, pasijuto visiška ligonė, senatvės ir podagros sugniuždyta moteris. Pradėjusi gerti spiritinio rozmarinų antpilo, vėl įgavo jėgų, pasijuto jauna, o rozmarinų antpilas buvo pavadintas Vengrijos karalienės vandeniu. Organizmo stiprinamasis spiritinis rozmarinų antpilas: susmulkinkite rozmarinų lapų ir užpilkite degtine arba spiritu santykiu 1:10, palikite 10 parų nusistovėti, paskui nukoškite. Gerkite po 25 lašus, įlašintus į 2 šaukštus vandens, 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Galite pasigaminti ir antpilo su vynu: 40 g susmulkintų rozmarinų užpilkite litru sauso baltojo vyno, palikite savaitę nusistovėti, paskui nukoškite. Gerkite po 2 šaukštus 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį, jei sergate angina, gripu, bronchitu ir bronchine astma. Šis antpilas tinka ir potencijai stiprinti.

Eenergijos antplūdžiui

Citrinos, kipariso ir eukalipto eteriniai aliejai atgaivins sunkias, pavargusias kojas. Citrina gaivina ir tonizuoja, kiparisas atpalaiduoja, stimuliuoja cirkuliaciją, eukaliptas veikia kaip antiseptikas. Apie citrinos gydomąsias savybes buvo žinoma jau prieš 3 tūkstančius metų. Tai liudija Egipto karalių slėnio kapavietėse rasti piešiniai. Anglijos jūrininkai apsisaugojimui nuo skorbuto kasdien išgerdavo po 30 g citrinų sulčių, kadangi citrinos pasižymi stipriu dezinfekciniu poveikiu. Jogai žino, kad citrinos sultyse esantys pektinai padeda iš organizmo pašalinti šlakus. Sveikuoliai dieną ragina pradėti stikline vandens su citrinos sultimis. Citrinos tinka ne tik maistui ar vaistams, bet ir puikiai kovoja su mūsų grožio problemomis. Vitaminas C ne tik balina odą, bet ir stangrina. Odos lyginimui: valgomąjį šaukštą alyvuogių aliejaus sumaišykite su eterinio citrinų aliejaus lašu ir šiuo mišiniu kasdien masažuokite celiulito pažeistas vietas. Citrina padeda skaidyti riebalus organizme, todėl metančioms svorį moterims rekomenduojama kasdien išgerti po valgomąjį šaukštą citrinos sulčių.


Nusiraminimui

Kvapnusis bazilikas ir egzotiškoji ylang-ylang nuramins, o gaivusis mandarinas atpalaiduos ir numalšins stresą. Mandarinai mūsų organizmą pripildo tokiais vitaminais kaip C, B1 (nervų sistemai), A (odai ir akims), neutralizuoja chemines jungtis, kurios yra kenksmingos mūsų organizmui. Jei karščiuojate, gerkite mandarinų sultis. Jos sumažins troškulį ir pagerins bendrą savijautą. Mokslininkai įrodė, kad mandarinai palengvina žmonių, sergančių bronchitu ir astma, būklę. Norėdami išvalyti bronchus, rytą pradėkite stikline mandarinų sulčių. Jie taip pat lengvina atsikosėjimą. Saldaus egzotiško kvapo Ylang Ylang yra vienas romantiškiausių eterinių aliejų, nes šios gėlės žiedai laikomi stipriu afrodiziaku. Malonus ir jausmus žadinantis kvapiųjų kanangų aliejaus aromatas žadina lytinį potraukį, padeda esant frigidiškumui ir impotencijai, teigiamai veikia nervų sistemą, atpalaiduoja, šalina įtampą, nerimą, pyktį ar baimę. Ylang Ylang turi ir gydomųjų savybių -  normalizuoja kraujo spaudimą, retina pulsą, išlygina jo ritmą. Sakoma, kad Ylang Ylang kvapas padeda išlaisvinti protą ir sielą.

Imuninės sistemos stiprinimui

Imunitetą stiprina čiobrelių, raudonėlių, ravensarų, niaouli (penkiagyslių mirtenių), arbatmedžio (pražangialapių mirtenių) eteriniai aliejai. Šalavijai ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir gerina atmintį. Gydomasias ir prieskonines vaistinių šalavijų savybes žinojo senovės romėnai. Kinijoje šiuos augalus iki šiol vartoja kaip organizmą stiprinančią priemonę, o Lietuvoje iš jų lapų ruošiami užpilai, nuovirai, vonios. Šalavijų lapai ir iš jų pagaminti preparatai pasižymi uždegimą slopinančiomis, sutraukiančiomis ir antibakterinėmis savybėmis. Išoriškai šalavijų užpilas tinka burnos ertmės ir gerklų uždegiminėms ligoms gydyti (skalavimams). Nuoviras skalavimui ar pavilgams: 2 valgomieji šaukštai smulkintų šalavijų lapų užpilami stikline vandens ir paverdama ant silpnos ugnies 15 min. Paskui 10 min. palaikoma ir nukošiama. Jei reikia, nuoviras praskiedžiamas virintu vandeniu iki 200 ml. Nuoviru skalaujama burna, gerklė, dedami kompresai.

Tekstas: Ieva Ručinskienė
Nuotraukos: www.flickr.com

Neturite teisių komentuoti

   

Ekologija, sveiki produktai. Įmonės

   
   
   
© SU university