KOSMOPOLITIŠKA ŠALIS

Ši šalis pavergia hipnotizuojančiu egzotiško ir pažįstamo jausmo  mišiniu. Pabuvęs Turkijoje suvoki, kad iš tiesų ji yra kur kas daugiau, nei kad paviršutiniškai klijuojama tilto tarp Rytų ir Vakarų etiketė. Ši teritorija nuo neatmenamų laikų buvo užkariaujama iš visų pusių, joje apsigyvendavo atėjūnai iš įvairių, ne tik kaimyninių, kraštų, tad iš tiesų dėl taip susiklosčiusių istorinių aplinkybių Turkijoje galima justi Artimųjų Rytų, Viduržemio jūros regionų, Balkanų ir Centrinės Azijos įtaką.

 

 Čia mečetės stovi netoli bažnyčių, romėnų teatrai ir antikinės šventyklos glaudžiasi šalia senųjų, net II tūkstantmetį prieš mūsų erą menančių, hetitų miestų  palikimo, o dervišų ritualiniai šokiai ir romų festivaliai įsilieja į sociokultūrinę aplinką greta klasikinės muzikos koncertų ar futbolo rungtynių. 

IŠSKIRTINIS DRAUGIŠKUMAS

Turkijos žmonių draugiškumas maloniai apgaubia apsilankymą jų šalyje. Iš tiesų rizikuojate rimtai įžeisti turką, jei atsisakysite jo kvietimo. Kelionės į Turkiją metu lengvai įsigysite draugų atlikdami paprasčiausius kasdienius sandorius. Žinoma, dideliuose kurortuose ir turistų gausiai lankomose vietose dažniausiai draugiškumu prisidengiama norint jums ką nors įsiūlyti, parduoti, bet visoje šalyje, nepaisant visų tų laikų, kai svetimšaliai atnešdavo tiek daug nelaimių, žmonių dosnumas ir šiluma yra tikri ir nuoširdūs. Ypatingai šiltai turkai bendrauja su mažais vaikais, dovanodami jiems pačias nuoširdžiausias šypsenas, todėl visai nebaugu keliauti su savo atžalomis.

ŠALIS - EKSPERIMENTAS

Žiūrint iš politinės pusės šiandieninė Turkijos valstybė yra buvęs didysis eksperimentas. Pavykęs bandymas, kurį iš esmės sukūrė vienas žmogus – Mustafa Kemalis Atatiurkas. Šis žmogus su tiesiog antžmogiška energija, lyg kokio sudužusio laivo nuolaužas, surinko tai, kas buvo likę iš žlugusios Osmanų imperijos ir paskelbė sukuriantis modernią, pasaulietišką tautą. Pasaulietiškai nusiteikę turkai šalyje ėmė justi kylantį islamiškos teokratijos pavojų po Teisingumo ir plėtros partijos išrinkimo, nes šią partiją ypatingai remia konservatyvieji musulmonai. Tačiau baimė yra nepagrįsta, nes šalyje daugiau nei šešiasdešimt metų gyvuoja daugiapartinė demokratija, mokslas yra atskirtas nuo bažnyčios ir dalyvaujama pasauliniame kapitalo judėjime.

ŽMONĖS IŠ VISO PASAULIO

Nepaisant oficialių pastangų sukurti suvienodintą turkų identitetą, visuomenė yra gana ryškiai nevienalytė. Kai sužlugo Osmanų imperija, pabėgėliai iš visų jos teritorijų užplūdo Turkijos pusiasalį, vadinamąją Mažąja Azija arba Anatoliją (iš graikų kalbos tai reiškė Rytus, arba vietą, kur teka saulė). Tai buvo ir slavai musulmonai, graikai, albanai, Krymo totoriai, Dagestano, Abhazijos žmonės ir adigai iš Šiaurės Kaukazo. Čia jie įsimaišė šalia kitų gyvenusių tautų, kurių didelę dalį sudarė kurdai. Šis judėjimas dar tęsiasi ir dabar, atvykstant žmonėms iš buvusios Tarybų Sąjungos teritorijos ar vadinamojo „Rytų bloko“ šalių.

Atvažiavus į Turkiją, kelionės metu akylesnė akis pastebės, kokie jauni yra šios šalies gyventojai. Daugiau nei pusės jų amžius nesiekia nei trisdešimties. Daug jaunų žmonių dirba kurortuose prie jūros, didelės grupės moksleivių po pamokų užplūsta miestų gatves. Tuomet supranti, kad tai tiesiai į ateitį besiveržianti šalis. 

Turkija labiausiai turistus vilioja lankytinomis archeologinėmis vietomis. Šioje šalyje iš tiesų labai gausus buvusių kultūrų palikimas: Hetitų civilizacija, Urartija, Frygija, Graikija, Helenizmas, Romos imperija, Bizantija, Armėnija, Gruzija. Jos visos turėjo įtakos šiandieninėje nemažoje Turkijos teritorijoje. Dabartiniais masteliais lyginant, gyventojų joje yra apie 80 milijonų, tad jei ji įstotų į Europos Sąjungą, taptų antra pagal dydį ES šalis, nedaug nusileidžianti Vokietijai. O vertinant Turkijos teritoriją pagal mūsų gimtosios Lietuvos plotą, tai jos teritorija yra maždaug dvylika kartų didesnė. Tikimės, tai padėjo įsivaizduoti Turkijos didybę!

Keliaujant šioje šalyje galima rasti ir klasikinio plano miestų, ir ant kalnų viršūnių pastatytų tvirtovių, ir nuošalių šventyklų. Dar ir šiandien čia atrandama naujų, net archeologus nustebinančių radinių ir vietų. Nuošaliose vietose galima rasti dar ir medinių senųjų šventyklų, tokių kaip Maral prie juodosios jūros. Turkijoje gausu puikių islamo kultūros statinių, čia gyvuoja islamo kraštams būdingi miesto turgūs, populiarumu sėkmingai atsispiriantys didžiuliams prekybos tinklams. Gaila, kai ne visada skoninga moderni architektūra sugadina pajūrio kurortus, kur jau tampa sunku surasti poilsiautojų lūkesčius atitinkantį gražų paplūdimį. Bene gražiausiu šalies paplūdimiu šiuo metu laikomas Ovabuku, Datca iškyšulyje.

Jei keliausite gilyn į šalį, atrasite Azijos platybėms būdingus kalnus, stepes, ežerus ir net miškų oazes. Jie paliks neišdildomus įspūdžius, ypač, kai gamtovaizdį paįvairins apgriuvęs karavansarajus, mečetė ar pilis.

ŠALIS VISŲ POREIKIAMS

Turkija – tai didelė ir plati šalis, kurią visą pamatyti vienos kelionės metu neįmanoma. Jei mėgstate jūros paplūdimius, kalnus ir graikų-romėnų kultūros palikimą, geriausia būtų rinktis pietinę Viduržemio jūros pakrantę. Apsistoję kurorto viešbutyje galėsite rinktis ir pažintines vienos dienos keliones po apylinkes, kur tikrai bus ką pamatyti. Turint daugiau laiko kelionės į Turkiją metu galima aplankyti ir Stambulą bei pasakas primenančią nuostabią Kapadosijos gamtą. Į Kapadosiją itin patogu vykti autobusu iš Stambulo arba Ankaros. O norintieji patirti daugiau nuotykių, turėtų išsiruošti į vaizdingus Turkijos laukinius rytus, iki paties nepakartojamo Ararato kalno. 

Tekstas: Vita Račkauskaitė, www.magelanokeliones.lt
Nuotraukos: www.fotolia.com

 Daugiau apie Turkiją Poilsis Turkijoje 

Neturite teisių komentuoti

   

Lankytinos vietos. Įmonės

   
   
   
© SU university