LANKYTINOS VIETOS ATĖNUOSE

Buvęs antikinio pasaulio centras, šiandien turistus viliojantis modernus miestas, kuriame galima rasti neįtikėtinai persipynusią įvairovę. Atėnai – be galo spalvingas didmiestis, kurio neįmanoma nepamilti.

Žinoma, tai ir ant kalvos iškilęs, naktį įspūdingai apšviestas senasis Akropolio Partenonas, ir Nacionaliniai sodai – žalumos oazė vidury miesto, ir lyg neišsemiama kraičio skrynia netikėtais atradimais pradžiuginantis Monastiraki blusturgis, senieji elegantiški Plakos kvartalai, Poseidono šventykla, senasis Dionizo teatras po atviru dangum, neįkainojami muziejų turtai, Panathinaikos stadionas. Visko ir neišvardinsi. Bet jei svajojate apie keliones į Graikiją, galime jums pasiūlyti penkias įdomiausias vietas, kurias reikėtų aplankyti viešint šalies sostinėje Atėnuose.

 

Akropolis, o kaipgi be jo.

 

Pradėkime nuo Atėnų ir visos Graikijos simbolio Akropolio (na, taip, reikėtų pirmiausia atmesti asociacijas su mūsų miestų prekybos tinklais ir prisiminti pirminę šio žodžio reikšmę). Be jokios abejonės, tai svarbiausias Atėnuose lankomas turistinis objektas, kurio tiesiog negalima praleisti. Akropolis, senoji miesto dalis su įtvirtinimais, buvo pastatyta ant 156 metrų aukščio uolėto kalno, nuo kurio gražiai matosi visi Atėnai, jūra ir uostas. Bene geriausiai atlaikęs karus ir žemės drebėjimus yra Partenonas, miesto globėjai Atėnei skirta šventykla, statyta V amžiuje prieš mūsų erą. Dar ir dabar čia vaikštinėjant jis stebina masyviomis kolonomis ir neįsivaizduojamo mąsto tų laikų statyba. Partenonas naudotas ir kaip turtų saugykla, ir, vėliau, kaip krikščionių bažnyčia.

 

Būdami ant Akropolio kalno apžiūrėkite ir kitų čia buvusių statinių liekanas. Nepraleiskite Erektiono šventyklos, kurios kolonos, galvomis stogo frizą parėmusios Kariatidžių skulptūros, kaip prototipai yra kopijuojamos ne viename  pasaulio statinyje. Kai užlipi ant Akropolio kalno ir vaikštinėji čia, suvoki, kad prisilieti prie visuose architektūros vadovėliuose ir pirmuosiuose meno istorijos puslapiuose minimų pavydžių. Tai tie senieji antikiniai Atėnai.

 

Muziejai, muziejai, muziejai

 

Atliekant kasinėjimus ant Akropolio kalno buvo rasta tiek vertingų istorinių kūrinių, kad nuspręsta kiek tolėliau pastatyti didesnį ir erdvesnį juos talpinantį muziejų, duris lankytojams atvėrusį 2009 metais. Trijuose muziejaus aukštuose galima apžiūrėti viską nuo bronzos amžiaus, romėnų ir Bizantijos laikų. Po stiklinėmis grindimis matyti ir antikinių pastatų liekanos, nes ir pats muziejaus pastatas stovi archeologinėje vietoje. Tarp gausybės radinių, kolonų ir skulptūrų čia eksponuojama ir garsioji Atėnė su Nike, originaliosios Kariatidžių skulptūros, chronologiškai pateikiama legendinio Akropolio kalno meno ir architektūros radinių istorija.

 

Dar didesnę senienų kolekciją turi sukaupęs Nacionalinis archeologijos muziejus, esantis ne taip toli Centrinio Agoros turgaus. Tai ne tik didžiausias muziejus šalyje, bet ir didžiausią antikinio meno kolekciją pasaulyje saugantis muziejus. Sunku net įsivaizduoti, kad jame yra 20 tūkstančių eksponatų, kurie išdėstyti 8 tūkstančių kv. metrų erdvėje. Poseidono skulptūra iš bronzos, auksinė Trojos karo vado Agamemnono kaukė, sėdintis arfininkas iš trečio tūkstantmečio prieš mūsų erą, Santorinio piešiniai – tai tik keli pavyzdžiai. Kaip atsiliepimuose parašė viena lankytoja: „Graikijos nacionaliniame archeologijos muziejuje skulptūros tokios tobulos, kad žiūrint atrodo, lyg tai būtų sustingę pačios sielos.“ Iš tiesų  gražu. Jei tik  mėgstate senąjį meną, praleisite čia visą dieną ir norėsis sugrįžti dar.

 

Žalieji nacionaliniai sodai

 

Po muziejų eksponatų gausos tinkama vieta pailsėti bus nemokamai lankomi Nacionaliniai Atėnų sodai. Ši vaizdinga vieta – tai lyg ramybės oazė kunkuliuojančiame didmiestyje, kur prisėdus galima tiesiog atsipūsti, bet verta ir pasivaikščioti skirtingais augalais apsodintomis alėjomis, nuklysti iki rytinio pakraščio, kur nuo karalienės Amalijos laikų laikomos antys, žąsys, papūgos ir povai. Parke rasite ir antikinių griuvėsių (o kaip gi be jų!), mozaikų, kolonų ir romėnų pirtis. Nacionaliniuose soduose yra vaikų biblioteka bei didžiulė jiems skirta žaidimų aikštelė, Botanikos muziejus. Viso jie užima įspūdingus 13 hektarų.

 

Senieji kvartalai Plaka ir Anafiotika

 

Kiek pailsėjus žalioje oazėje, galima vėl sugrįžti į miestą. Jei jus labiau domina pažintinės kelionės, Graikiją ir jos istoriją geriau suprasti padės Plaka rajonas, esantis Akropolio kalno pašonėje (net jo pavadinimas reiškia kažką panašaus į „dievų kaimynystę“). Sakoma, kad tai seniausias gyvenamas rajonas visoje Graikijoje. Jame rasite ir muziejų, pavyzdžiui, skirtą graikų liaudies muzikos instrumentams, ir daug parduotuvių, kuriose išsirinksite kažką gražaus atsiminimui iš Atėnų. Ypač smagu vaikštinėti Plakoje vakarais, kai atsiveria restoranai ir visi susėda pailsėti ir pabendrauti. Čia daug gražių istorinių namų ir juos apžiūrinėti niekada nepabos.

 

Dar senesnę tradicinę Graikiją atrasite Plakos pietvakarinėje dalyje esančiame Anafiotika rajone. Čia išlikę pastatai kiek primena šalies salose išlikusius, modernios civilizacijos nepaliestus tradicinius baltai dažytus graikų namus. Paklaidžiojus Anafiotikos gatvelėse atrodo, tarytum laikas būtų sustojęs: didžiuliai gėlių žiedus svarinantys vazonai, snaudžiančios katės, geležimi kalinėtos durys ir žibintai, tarp šių, į šlaitus kylančių, namų nėra vietos jokiems automobiliams. Tiesiog privaloma atklydus čia užsisakyti stiklelį ouzo – tradicinės anyžinės graikų degtinės ir prisėdus pasigėrėti Akropoliu ant kalno vienoje pusėje ir tolyn po kojomis visu grožiu besidriekiančiais Atėnais kitoje.

 

Monastiraki turgus

 

Jau laikas pirkti lauktuves? Tik pasiruoškite didesnę kelioninę kuprinę! Monastiraki sendaikčių turguje galima rasti visko: knygų, antikvarinių daiktų, paveikslų, papuošalų, drabužių, muzikos įrašų ir ko tik širdis geidžia. Šių neišsenkančių „kraičio skrynių“ veiksmas koncentruojasi gatvėse aplink Avissynias aikštę su kavinėmis ir tavernomis. Sekmadienis čia, kaip ir priklauso turgui, aktyviausia diena; nuo 11 valandos turistų jau būna sausakimša. Žinoma, perkant leidžiama derėtis ir netgi ginčytis, arba galima tiesiog prisėsti kavinėje ir stebėti aplink suaktyvėjusį graikišką miesto gyvenimą.

 

Atėnuose yra ir kitas didelis turgus Agora, į kurį vykstama maisto produktų. Galbūt kelionėje jums nereikės gaminti, bet verta čia nuvažiuoti nors akis paganyti. Čia siūlomas sūrių, alyvuogių ir prieskonių pasirinkimas pribloškia visus. Neabejoju, kad iš kelionės parsivežtos lauktuvės dar ilgai primins Atėnus ir šiame mieste patirtus įspūdžius.

 

Tekstas: Vita Račkauskaitė

Nuotraukos: www.fotolia.com

Neturite teisių komentuoti

   

Lankytinos vietos. Įmonės

   
   
   
© SU university