NEMATOMAS AKSESUARAS

Stiliaus ikona ir legenda Coco Chanel sakydavo: „Kvepalai - tai nematomas, tačiau nepamirštamas, nepralenkiamas ir visada madingas aksesuaras. Jis praneša apie moters atėjimą ir primena moterį jai išėjus.“

Žodis „kvepalai“ kilęs iš lotynų kalbos ir reiškia „saldus, kvapus skystis, kuriame yra gėlių esencijos ir kitų substancijų“. Kvepalai buvo naudojami jau seniai. Kvepalų gamyba prasidėjo senovės Mesopotamijoje ir Egipte, vėliau kvepalai buvo kuriami ir rafinuojami romėnų ir persų. Antikinės Romos šventyklose, kaip aukos dievams, ant ugnies aukuro buvo sumetamos sutrintos gėlės, lapai, medžio drožlės, prieskoniai ir aromatinės dervos. Jų kvapas buvo paleidžiamas dūmais (per fumum). Manoma, kad pirmoji kvepalų gamintoja buvo chemikė moteris Tapputi, kuri paminėta II tūkst. pr.Kr. dantiraščio lentelėje Mesopotamijoje. Archeologai Kipre atrado tai, kas, kaip manoma, yra seniausi pasaulyje kvepalai.Senovėje žmonės naudojo vaistažoles ir prieskonius: migdolus, kalendras, mirtas, spygliuočių sakus, bergamotę, bet ne gėles. Persijos gydytojas ir alchemikas Avicena įdiegė naują perdirbimo būdą: aliejų iš žiedų išgaudavo distiliacijos būdu.

Pirmieji žinomi kvepalai

Prieš 5 tūkstančius metų egiptiečiai pradėjo gaminti įvairius aromatinius aliejus ir esencijas. Jau tuomet buvo naudojami migdolų ir rožių aliejai, smilkalai ir mira, kedras, švelnioji mimoza ir gražioji lelija, muskatas, saldusis balzamas, cinamonas, vanilės kvapo Stirako medžio ir sunkaus gilaus kvapo labdano dervos, žalio aštraus aromato galbanumo ir saldžios miros kvapo oponakso dervos. Egiptiečiai buvo tikri kvepalų mylėtojai, nes įvairius kvapus naudojo kaip afrodiziakus, taip pat medicinoje, kosmetikoje, smilkalams. Pasak kvepalų guru Michael Edwards, kvepalų menas antikiniame Egipte buvo toks rafinuotas ir toli pažengęs, kad 1922 metais archeologai Tutanchamono kapavietėje radę tepalą nustebo - jis vis dar kvepėjo!

Kvepalų mokslas Nilo slėnyje įkvėpė kitas antikines kultūras naudoti kvepalus. Graikijoje atletai tepdavosi kūnus aromatiniais aliejais, o Senovės Romoje pokylių metu romėnai gaivindavosi gėlių kvapo vandeniu. Persams turime būti dėkingi, nes jie kvepalus paįvairino egzotiniais aromatais ir išrado distiliacijos techniką, kuri naudojama iki šių dienų išgaunant aliejų iš gėlių. Visa ši senovės patirtis atėjo į Vakarų Europą kartu su Kryžiaus žygiais.

Kvepalai ar tualetinis vanduo?

Kvapai pagal koncentraciją skirstomi į kvepalus (parfum extrait), parfumuotą vandenį (eau de parfum, parfum de toilette, esprit de parfum), tualetinį vandenį (eau de toilette), odekoloną (eau de cologne). Kvepalai yra skirti vakariniams priėmimams. Užtenka kelių lašelių ant smilkinių, riešų, raktikaulių ar kulkšnių. Kvepalai išsilaiko iki aštuonių valandų. Parfumuotas vanduo tarsi specialiai sukurtas skubantiems: jis netrikdo aplinkinių, laikosi ilgiau nei tualetinis vanduo – apie keturias valandas. Parfumuotu vandeniu naudojamasi du kartus per dieną. Nedidelį kiekį parfumuoto vandens galima užlašinti ar užpurkšti ant odos tose pačiose vietose kaip ir kvepalus. Tualetinį vandenį tinka naudoti rytais, jis paprastai purškiamas ant drabužių. Odekolonai skirti odai atgaivinti ir dezinfekuoti. Tiek kvepalų, tiek parfumuoto vandens ar tualetinio vandens negalima purkšti ant natūralių medžiagų (šilko, kailio), taip pat juvelyrinių dirbinių, ypač perlų.

Kiek sudėtinių medžiagų yra kvepaluose

Kvepaluose gali būti nuo 10 iki 100 ar net daugiau įvairiausių medžiagų ir sudėtinių dalių. Tačiau tai nereiškia, kad kvepalai iš 300 skirtingų medžiagų bus geresni už kvepalus iš 10 medžiagų. Svarbiausias dalykas – tai kaip tos skirtingos medžiagos dera tarpusavyje ir priverčia kvepalus „pabilti žmogui“. Šiandien gaminamus kvepalus sudaro nedaug medžiagų. Kvapai yra švaresni, grynesni ir lengviau išlaikoma kokybė.

Michael Edwards kvepalų, įtakojusių parfumeriją, dešimtukas:

Jicky (1889) – pirmieji modernūs kvepalai

Chanel No5 (1921) – dėl savo originalumo ir ilgaamžiškumo

Shalimar (1925) – tai geriausi kada nors sukurti rytietiški kvepalai

Brut (1964) – dėl šūkio „Jeigu jūs abejojate dėl savęs, dėvėkite ką nors kita“, kurio dėka vyrai „prisijaukino“ kvepalus

Eau Sauvage (1966) – nes šie kvepalai transformavo lengvą odekoloną į kvepalus

Charlie (1973) – nes moterys įtikėjo galinčios pirkti kvepalus sau

Opium (1977) – pirmieji masinės gamybos kvepalai

Giorgio Beverly Hills (1981) – šių sėkmė įtikino prekybos centrus priimti kvepalus į lentynas

Angel (1992) – gurmaniška sėkmė; šie kvepalai turi daugybę sekėjų

ck One (1994) – kvepalai perrašę taisyklių knygą

 

Tekstas: Ieva Ručinskienė
Naudota medžiaga: Michael Edwards’s Copyright © Fragrances of the World
Nuotraukos: www.flickr.com

Neturite teisių komentuoti

   

Kosmetika ir makiažas įmonės

Daugiau įmonių
   
   
   
© SU university