KVEPALŲ PALETĖ

Ar jums būna taip, kad norėdami apibūdinti kvapą keliaujate savo prisiminimais? Prisimenate saldų kvapą gėlės, kurią padovanojo jūsų pirmoji meilė, kaip laukėte pavasario, kada pražys vyšnios močiutės sode, kad galėtumėte įkvėpti jų aromato, prisimenate, kaip žaidėte slėpynių su kiemo vaikais ir ką tik nupjautos žolės kvapas kuteno jums nosį, kaip stovėjote ant kopos ir giliai į plaučius traukėte tyrą audringos jūros kvapą? Kvapai veikia mūsų emocijas ir sukrečia iki gelmių.

Visi mūsų prisiminimai vėliau įtakoja kvapų pasirinkimą, kuris gali būti ne visai logiškas, o labiau emocinis. Todėl vieniems kvapas patinka, kitiems – ne, vieni svaigsta nuo apelsinmedžio žiedų kvapo, o kiti neabejingi sakų aštrumui ir citruso gaivumui. Kaip jau rašėme straipsnyje Kvepalai – dovana bet kokia proga“, Michael Edvards 1983 metais sukūrė kvepalų paletę (angl. „Fragrance Wheel“), kurioje kvepalai skirstomi pagal dominuojančius kvapus. Kiekviena kvepalų šeima šioje paletėje turi tik sau būdingą kvapą. Panašiai kaip vyndariai klasifikuoja savo vyną pagal vynuogių rūšis, taip kvepalų paletėje kvepalai skirstomi pagal kvapo išskirtinumą, ir kvapų pasaulis tampa labiau suprantamas.

 

 

Kvepalų paletėje kvapai ne tik suskirstomi į keturias pagrindines kvepalų šeimas, bet ir parodoma, kaip tam tikros kvapų grupės yra susijusios tarpusavyje. Gėlių, rytietiškų, miško ir gaiviųjų kvepalų šeimos skirstomos į mažesnes kvapų grupes ir aiškiai matoma, kaip vienas kvapas ištirpsta kitame ir pereina į kitą kvepalų šeimą:

Rytietiškas gėlių kvapas („Floral Oriental“)

Švelniai aštrūs apelsinmedžio žiedai, ištirpinti pikantiškuose aldehiduose (alkoholyje be vandenilio – aut.past.) ir saldžiuosiuose prieskoniuose, yra šios kvapų grupės pagrindinis kvapas.
Švelnus rytietiškas kvapas („Soft Oriental“)Gėlių, prieskonių ir gintaro kvapai papildomi smilkalų jausminėmis užuominomis. Šis kvapas nėra toks saldus ir sunkus kaip rytietiškas kvapas, o gėlių ir prieskonių mišinys yra švelnesnis.

Rytietiškas kvapas („Oriental“)

Rytietiški kvapai yra egzotiškos kvepalų karalienės. Jausmingi, sunkūs rytietiškos medienos sakų, prabangių gėlių, saldžiosios vanilės ir muskuso kvapai papildomi gaiviomis citruso, žalumynų ar vaisių natomis.

Rytietiškos medienos kvapas („Woody Oriental“)

Šioje kvapų grupėje pirmuoju smuiku groja medienos, miško kvapas. Sandalmedžio ir/arba pačiulių kvapas yra dominuojantis, o gėlių ir prieskonių kvapas yra kaip papildomas.

Miško arba medienos kvapas („Woody“)

Tai klasikiniai miško, medienos kvapai. Kedro, pačiulių, pušų, sandalmedžio ir vetiverijų kvapai dominuoja, o nuo 1980-ųjų dėl specialios garinimo technologijos nauji egzotinių medžių kvapai atrado savo vietą paletėje.

Samanoto miško kvapas („Mossy Woods“)

Kvepalų specialistai šiuos samanoto ąžuolo, gintaro ir citruso kvapus vadina „“Chypre“ kvepalais. Pavadinimas kilo nuo pirmųjų tikro samanoto miško kvapo kvepalų „Chypre de Coty“, kuriuos 1917 metais sukūrė François Coty, pavadinimo. „Chypre“ yra prancūziškas Kipro salos, kurioje pasak legendos gimė meilės deivė Venera, pavadinimas. Samanotas ąžuolas, kurio kvapas yra visuose šios kvapų grupės kvepaluose, kilęs iš Kipro.

Sauso miško kvapas („Dry Woods“)

Tai samanoto miško kvepalai, tik sausesnio charakterio, su kedro, tabako ir degintos medienos kvapais. Sauso miško kvepalai dažnai vadinami odos kvapu, panašiu į sausą dūminį rusiškos odos kvapą. Sauso miško kvapas yra labai gilus ir sunkus, todėl kvapas papildomas šviežiu citrusu.

Aromatinio paparčio kvapas („Aromatic Fougère“)

Tai universali kvepalų šeima, kurioje skleidžiasi seksualūs šalti-karšti citruso ir levandų, saldžių prieskonių ir rytietiškos medienos kvapai. „Aromatic Fougère“ kvepalus 1882 m. sukūrė Paul Parquet, įsigijęs Houbigant kvepalų kompaniją, kurioje buvo kuriami kvepalai Napoleonui ir imperatorienei Žozefinai, Prancūzijos princesei Adelaide d‘Orleans ir Anglijos karalienei Viktorijai. Daugelis pikantiškų vyriškų kvepalų kildinami iš Aromatic Fougère šeimos.

Citruso kvapas („Citrus“)

Iš citrinos, mandarino, bergamotės, apelsino ir vynuogių žievelės išgaunamas citruso aliejus, suteikiantis kvepalams savitą aštrų aromatą. Gėlių, prieskonių ir medienos kvapai lengvą gaivinantį eaux de cologne (odekoloną) paverčia tikrais kvepalais. Nauji muskuso ir arbatos akcentai seniausiai kvepalų šeimai suteikia įdomių aspektų.

Vandens kvapas („Water“)

Aromatingas švelnaus pietų jūrų brizo, jūrinis kvapas buvo sukurtas 1990 metais. Ankstesnis vandens kvepalų akcentas buvo ozonuoto šlapio oro, koks būna po perkūnijos, kvapas. Šiandien vandens kvapas dažniausiai naudojamas kaip priedas, kuris gėlių, rytietiškiems ar miško kvepalams suteikia žvalumo.

Žalumos kvapas („Green“)

Žalumos kvepalų grupė - tai aštrus ką tik nupjautos žolės ir žibuoklių lapų kvapas. Dėl savo žalio, aštraus, dervingo, balzaminio kvapo šios šeimos kvepalai yra labiau formalaus nei sportinio charakterio. Pastaraisiais metais švelnesni ir lengvesni akcentai suteikė šiam kvapui gaivumo.

Vaisių kvapas („Fruity“)

Persikai ir kriaušės, obuoliai ir slyvos. Svaiginantys tropiniai vaisiai. Braškių, aviečių ir visų spalvų uogų esencijos. Šlakelis gėlių kvapo ir gardus kvepiantis vaisinis kokteilis paruoštas.

Gėlių kvapas („Flower“)

Gėlių kvepalai yra patys populiariausi. Jie varijuoja nuo aiškaus krištolinio vienos gėlės etiudo iki sudėtingos prabangios puokštės simfonijos. Garinimo technologija leido išgauti subtilius žiedų, iš kurių tradiciniais būdais neišgaunami aliejai, kvapus. Kiekvienais metais atrandamas naujas kvapas, atgaivinantis, atnaujinantis gėlių tematiką.

Švelnus gėlių kvapas („Soft Flower“)

Kibirkščiuojančių aldehidų ir subtilių gėlių sąjunga sukuria švelnų, miltingą, abstraktų gėlių kvapą. Natūralių aldehidų yra rožių ir citrusinių vaisių aliejuje, tačiau jį reikia perkurti laboratorijose. Natūralus šių aliejų kvapas nėra malonus: kai kurie yra aštroko metalo kvapo, kiti – deginto, vaško aromato. Papildžius gėlių kvepalus šiais kvapais jų subtili magija privers žiedus dainuoti. Irisų ir vanilės miltingumas prislopins jų sopraną. Štai jums ir švelnus gėlių kvapas.



Vertė: Ieva Ručinskienė iš Michael Edwards’s Copyright © Fragrances of the World
Nuotraukos: www.flickr.com, Fragrances of the World

Neturite teisių komentuoti

   

Kosmetika ir makiažas įmonės

Daugiau įmonių
   
   
   
© SU university